Forumul Deskis

Bun subiect,
Subiect publicat de SC VILAS COMP SRL la data 03-03-2016 01:46:12 si actualizat la data 03-03-2016 01:46:40

Da, buna intrebare...
Care este termenul legal de plata a obligatiilor de intretinere ?
Raspunde Ma intereseaza

6 MACARESCU Ionut
Comentariul a fost publicat la data de 18-10-2016 01:25:31
Gasiti raspunsul in legea 230/2004, art 49, alin 1, 2, 3.

6 MACARESCU Ionut
Comentariul a fost publicat la data de 18-10-2016 01:28:19
Raspunsul este in legea 230/2007, art. 49, alin 1, 2 si 3.

30.RUSU SERAFIN
Comentariul a fost publicat la data de 21-03-2017 16:03:26
CAPITOLUL VI
Cheltuielile asociaţiei de proprietari
Art. 49
(1) Asociaţia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităţilor de întârziere vor face obiectul fondului de penalităţi al asociaţiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor impuse asociaţiei de proprietari de către terţi şi pentru cheltuieli cu reparaţiile asupra proprietăţii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.

Detalii: http://legeaz.net/legea-230-2007/art-49

[Prima pagina] [Inapoi] 1 [Inainte] [Ultima Pagina]

Total pagini: 1 | Inregistrari per pagina

Subiecte Recente

  • Etajul 1 plateste liftul? Nita Ana-Maria (Forum) 20-12-2015

    Imi poate spune si mie cineva ce lege este data pentru ca cei care loc...

  • Apometru blocat Popescu Bogdan Marius (Forum) 03-08-2015

    Buna ziua. Tocmai am constatat ca s-a blocat unul din apometre. Cum tr...

  • Bun subiect, SC VILAS COMP SRL (Forum) 03-03-2016

    Da, buna intrebare... Care este termenul legal de plata a obligatiilo...